Щитоподібна залоза – це орган ендокринної системи організму людини, який знаходиться на передній поверхні шиї, попереду щитоподібного хряща і трахеї. Складається з двох бічних часток і перешийка.
Ендокринним називається орган, який виділяє в кров біологічно активні речовини, гормони, за допомогою яких організм контролює обмінні процеси в усіх органах.
Основними гормонами які виділяє щитоподібна залоза є:
- тироксин (Т4)
- трийодтиронін (Т3)
- кальцитонін
Власне за участю цих гормонів щитоподібна залоза виконує ряд важливих регуляторних функцій:
- регулює інтенсивність обміну речовин у всіх органах і тканинах людського організму;
- приймає участь в складному механізмі регуляції обміну кальцію.
Головним ендокринним органом є гіпофіз, який розміщений в головному мозку і контролює роботу всіх ендокринних органів, у тому числі і щитоподібну залозу. Регуляція відбувається таким чином: коли в крові недостатньо гормонів щитоподібної залози гіпофіз викидає в кров підвищену кількість спеціального тиреотропного гормону гіпофіза (ТТГ). Таким чином, відбувається стимуляція щитоподібної залози, яка в свою чергу “відповідає” збільшенням продукції гормонів та кількості клітин, що виробляють гормони.
Отже, кількість гормонів щитоподібної залози в крові постійно контролюється і підтримується на необхідному рівні, що забезпечує нормальну роботу серця, головного мозку, органів шлунково-кишкового тракту, кістково-м’язового апарату та інших органів і систем огранізму.