Щитоподібна залоза – це орган ендокринної системи організму людини, який знаходиться на передній поверхні шиї, попереду щитоподібного хряща і трахеї. Складається з двох бічних часток і перешийка.
Ендокринним називається орган, який виділяє в кров біологічно активні речовини, гормони, за допомогою яких організм контролює обмінні процеси в усіх органах.

Основними гормонами які виділяє щитоподібна залоза є:

  • тироксин (Т4)
  • трийодтиронін (Т3)
  • кальцитонін

Власне за участю цих гормонів щитоподібна залоза виконує ряд важливих регуляторних функцій:

  • регулює інтенсивність обміну речовин у всіх органах і тканинах людського організму;
  • приймає участь в складному механізмі регуляції обміну кальцію.

Головним ендокринним органом є гіпофіз, який розміщений в головному мозку і контролює роботу всіх ендокринних органів, у тому числі і щитоподібну залозу. Регуляція відбувається таким чином: коли в крові недостатньо гормонів щитоподібної залози гіпофіз викидає в кров підвищену кількість спеціального тиреотропного гормону гіпофіза (ТТГ). Таким чином, відбувається стимуляція щитоподібної залози, яка в свою чергу “відповідає” збільшенням продукції гормонів та кількості клітин, що виробляють гормони.

Отже, кількість гормонів щитоподібної залози в крові постійно контролюється і підтримується на необхідному рівні, що забезпечує нормальну роботу серця, головного мозку, органів шлунково-кишкового тракту, кістково-м’язового апарату та інших органів і систем огранізму.